Mi a fitness, a wellness és a wholeness?

Mi is a közös bennük? Mindegyik egy életmódirányzat. Egy adott irányzat követői hasonló dolgokat csinálnak, hasonló célok megvalósítása érdekében. Egy-egy életmódirányzat a kor civilizációs kihívásaira ad sajátos válaszokat. Ahogy a problémák, úgy megoldások is egyre összetettebbek. Az életmódirányzatoknak van egy természetes fejlődési folyamata. Ezt tükrözi a fitness, wellness, wholeness fogalmak megjelenése és tartalma.

Mi a fitness?

A fitness a mozgásszegény életmódra és a tömeges elhízásra válaszul jelent meg. Az irányzat követői nagyrészt fitness termekben edzenek, bár egyre több az otthon, vagy a szabadban sportolók aránya. A mozgástrendek állandóan változnak, ugyanakkor ezek mindegyike besorolható az edzések valamelyik alaptípusába. Döntően cardio, alakformáló vagy nyújtó (szaknyelven: aerob, erőfejlesztő vagy ízületi mozgékonyságot növelő) edzésforma valamennyi.

Az új fitness eszközök és módszerek az emberek újdonságigényét átmenetileg kielégítik (így oldják a monotóniát), és növelik az esélyét az egyéni sajátosságokhoz jobban illeszkedő edzésprogram megtalálásának.

A fitness alapvető célja az egészség megőrzése (vagy visszanyerése), a jó fizikai kondíció, illetve a megfelelő testsúly és testalkat elérése.

Persze az okosan végzett fittségi edzéseknek rengeteg pozitív mentális hatása is van (kellemes közérzet, elégedettség, önbizalom), de azért a fitness elsősorban a szép, egészséges és edzett testről szól. Az irányzathoz sorolhatjuk azokat a kiegészítő eszközöket is, amelyek e célok elérését segítik (táplálkozás, masszázs, testplasztika stb.). A fitness fejlődésének egy sajátos irányaként, az 1980-as években megjelent a fitness, mint versenysport, amelynek számos versenyrendszere, versenyfajtája alakult ki az utóbbi évtizedekben.

A szabadidős fitness óriási üzletté, hatalmas iparággá fejlődött. Az újabb és újabb gépcsodák forgalmazói azt hirdetik, hogy az eszközeik minden eddiginél hatékonyabbak, sőt némelyik már helyettünk végzi az izommunkát. Ezek a tendenciák remekül kiszolgálják azt az – egyébként természetes – emberi vágyat, hogy a lehető legkisebb energiával legtöbb eredményt érjük el. Valószínűsíthető azonban, hogy ezek az eszközök nem jelentenek annyi előnyt a felhasználóiknak, mint amennyi jövedelmet hoznak gyártóiknak.

Ha egészséges és fitt testre vágysz, akkor inkább a profi fitness szakemberek edzéseit válaszd, vagy a tanácsaikat követve edzd saját magad!

Mi a wellness?

A wellnesst az állandó pörgés, a túl sok stressz, a növekvő teljesítménykényszer, a túlfeszítettség, a kiégés előli menekülés hívta életre. A fitnesshez viszonyított legnagyobb különbség, hogy a wellness a testet nem edzi, hanem kényezteti. A wellness irányzat kifejezett törekvése a test és a „lélek” jólléte, amely eltérő módszerek használatát igényli.

A wellness kezdetben egy új, egészségorientált gondolkodásmódnak indult. A wellness nagy amerikai teoretikusai (Halbert L. Dunn, John W. Travis, Donald B. Ardell) egy korszerű preventív életstílust értettek a fogalom alatt. Később a wellness jelentése Európában az öröm, az élmény dimenziójával gazdagodott. Így talált rá az 1980-90-es évek fordulóján a turizmus Spa iparága, amely életre keltette az új egészségfilozófiát különböző turisztikai szolgáltatások formájában.

A wellness egy egészségturisztikai trenddé vált, amely bizonyos szolgáltatásokra specializálódott szállodák részlegeit, és azok szolgáltatásait jelenti. Lényege az egészség és az élmény összekapcsolása, az egészséges élvezetek keresése.

Az emberek általában a wellness hétvégéket kellemes semmittevéssel, fürdőzéssel, szaunázással, finom ételekkel, esetleg masszázzsal töltik. Lelassulni, kilazulni szeretnének a nagyvárosi pörgő életből.

A wellness égisze alatt a szépségipar is megerősítette pozícióit a turizmusban. Sokaknak a feltöltődés szépülést is jelent. Ők azok a vendégek, akik pihentető napjaikat kozmetikai kezelések bűvkörében töltik el, és azzal az elégedettséggel távoznak, hogy sokat tettek önmagukért.

Az irányzaton belül új, dinamikusan fejlődő területként jelent meg a medical wellness. A medical wellness szolgáltatásai közé tartoznak többek között a különböző diagnosztikai eljárások, anti-ageing programok, alvászavarok kezelése, kardiológiai rehabilitáció, allergia-kezelések, súlykontroll-programok, fizio- és balneoterápiák, méregtelenítés.

Amikor a fitness kezdett veszíteni marketingértékéből, az edzőtermekben is megjelent a wellness. A wellness az edzőtermek világában túl sok újdonságot nem tudott felmutatni az ergonomikusabb gépek, és a lassúbb tempójú, keleti mozgáselemeket integráló (body and mind) óratípusokon kívül.

Mi a wholeness?

A csúcsra járatott anyagiasság, a gépies világ, a természetes környezet pusztulása, a szélsőséges társadalmi megosztottság és elidegenedés létrehozta az igényt a másként gondolkodásra. A monoton, nagyvárosi, fogyasztói életforma mellett új, alternatív életmódelemek jelennek meg egyre többek életében. Spirituális útkeresések, környezettudatosság, komplementer gyógymódok, erőszakmentesség és együttműködés iránti igény stb. mind-mind erősödő társadalmi jelenségek.

A digitális, túlspecializált, hightech világ mellett éledezik egy másik kultúra, amely az ember saját erőforrásainak fejlesztését, az emberekkel és a természettel való harmonikus kapcsolatot tartja kiemelkedően fontosnak. Ebben a kultúrában a minőségi életet a testi, mentális és spirituális jóllét jelenti, amely nem választható el a társas és a természeti környezet jóllététől sem. Ezek az igények fejeződnek ki a wholeness életmódirányzatban.

A wholeness az élet teljességét keresi, az értékek és az életszektorok kiegyenlítésére törekszik, a helyes arányok megtalálását tartja fontosnak.

A wholeness felismeri, hogy szükség van egészséges és edzett testre (fitness), stresszoldásra, lazításra (wellness), de ennél több kell a teljesebb jólléthez. Az ember spirituális, társadalmi és természeti lény is, így ezek a területek is figyelmet igényelnek, gondozásra szorulnak.

A fitness egy erősen testközpontú egészségtudatosságot képvisel. A wellness az időszakos, de intenzív lazítást, feltöltődést középpontba állító életmód-stratégia. A wholeness egy folyamatos, kifinomult érzékenységgel kísért, önfejlesztési út, amely egyforma fontosságot tulajdonít a testnek, az elmének, a léleknek, a kapcsolatoknak és a környezetnek.

A wholeness egy lehetőség, hogy a nagyvilág töredezettségét saját világunkban harmonikus egységévé formáljuk. Hogyan csináljuk? Hogyan alakítsuk át az életmódunkat apránként, egy teljesebb jóllét reményében? Ez a wholeness blog témája, erről fogok részletesen írni a következő hetekben, hónapokban.

Egyedi tanácsadás

Ha szükséged van az életmódváltáshoz szakmai támogatásra, örömmel segítek, várlak szeretettel!

WHOLENESS HÍRLEVÉL

Ha szeretnél értesítést kapni az új cikkek megjelenéséről, kérlek iratkozz fel a hírlevelemre! Szeretettel várlak az olvasók és az életmódváltók táborában!