Wholeness: lehetsz jól!

Wholeness: lehetsz jól!

Wholeness: lehetsz jól!

Gyakran érzed úgy, hogy valami nem jó, valamin változtatni kellene? Nyűgős, kedvetlen reggelek, unalmas, céltalan nappalok és fáradt, kiábrándult esték követik egymást állandó körforgásban… Van kiút ebből a taposómalomból. Lehet élettelibb és egészségesebb az életed. A változás lehetséges és rajtad múlik. Lehetsz jól!

A wholeness egy harmonikus életstílus:

  • amikor teljesebb életet élsz, az egyes életterületeket hasonló igényességgel gondozod;
  • amikor a problémák okait, és nem a tüneteit kezeled;
  • amikor van elég lelki és fizikai immunitásod az élet nehézségeivel megküzdeni;
  • amikor azt érzed, hogy kézben tartod az életed,
  • amikor éppen annyira vagy stabil vagy rugalmas, amennyire kell.

A wholeness téged erősít és gazdagít, nem a fogyasztói kultúra és a digitális világ legfőbb haszonélvezőit. Amikor már tudod, hogy a jóllétet nem lehet megvásárolni, csak megteremteni. Bölcsen, lágy teremtéssel kihozod magadból és a napjaidból azt, ami lehetséges. Szelíd fegyelemmel gazdálkodsz a saját és a környezeted erőforrásaival. Úgy élsz ma jól, hogy holnap is jól élhess.

Már nem csak tudod, hogy mit kellene tenni, hanem meg is csinálod. Nem kampányszerűen, hanem fenntarthatóan. A céljaidat szolgáló, támogató szokásokat alakítasz ki. Örömmel kezded és elégedetten zárod a napot. Felismered a hozzád hasonló békés, kiegyensúlyozott és tisztességes embereket. Szívesen kapcsolódsz hozzájuk. Érzed, hogy egy építő és segítő közösséggel jobban megy. Nem a csodákban bízol, hanem a helyes döntésekben, a következetes cselekvésben és a támogató emberekben.

Mi tehát a wholeness? Egy lehetséges út, megoldás a XXI. századi jó életre. Egy komplex életmódirányzat, amely különböző területek jóllét üzeneteit dolgozza fel gyakorlatias megközelítésben, hiteles szakmai és közösségi támogatással. Az évezredes bölcsességek és a legújabb „életjobbító” kutatási eredmények integrálása. A teljes élet felé törekvés, az életszektorok és értékek kiegyensúlyozása. Fenntartható jóllét. Az egészség, a vitalitás, az öröm és a változtatni tudás élménye.

A wholeness azoknak szól:

  • akik felismerték, hogy az életminőség jelentős javításához rendszerben kell gondolkodni, és csak holisztikus megközelítésben lehet az életmódon tartósan változtatni;
  • akik a boldog életet önmagukkal, az emberekkel és a természeti környezettel kialakított harmonikus kapcsolatban szeretnék megtalálni;
  • akik tudatosan választott értékrenden alapuló elégedett, egészséges és fenntartható életet szeretnének élni.
A cél tehát: jól lenni és másokat is segíteni ebben. Lehetsz jól, tehetsz jót! Ez a kalandunk célja, tarts velem!

Egyedi tanácsadás

Ha szükséged van az életmódváltáshoz szakmai támogatásra, örömmel segítek, várlak szeretettel!

WHOLENESS HÍRLEVÉL

Ha szeretnél értesítést kapni az új cikkek megjelenéséről, kérlek iratkozz fel a hírlevelemre! Szeretettel várlak az olvasók és az életmódváltók táborában!

Mi a fitness, a wellness és a wholeness?

Mi a fitness, a wellness és a wholeness?

Mi a fitness, a wellness és a wholeness?

Mi is a közös bennük? Mindegyik egy életmódirányzat. Egy adott irányzat követői hasonló dolgokat csinálnak, hasonló célok megvalósítása érdekében. Egy-egy életmódirányzat a kor civilizációs kihívásaira ad sajátos válaszokat. Ahogy a problémák, úgy megoldások is egyre összetettebbek. Az életmódirányzatoknak van egy természetes fejlődési folyamata. Ezt tükrözi a fitness, wellness, wholeness fogalmak megjelenése és tartalma.

Mi a fitness?

A fitness a mozgásszegény életmódra és a tömeges elhízásra válaszul jelent meg. Az irányzat követői nagyrészt fitness termekben edzenek, bár egyre több az otthon, vagy a szabadban sportolók aránya. A mozgástrendek állandóan változnak, ugyanakkor ezek mindegyike besorolható az edzések valamelyik alaptípusába. Döntően cardio, alakformáló vagy nyújtó (szaknyelven: aerob, erőfejlesztő vagy ízületi mozgékonyságot növelő) edzésforma valamennyi.

Az új fitness eszközök és módszerek az emberek újdonságigényét átmenetileg kielégítik (így oldják a monotóniát), és növelik az esélyét az egyéni sajátosságokhoz jobban illeszkedő edzésprogram megtalálásának.

A fitness alapvető célja az egészség megőrzése (vagy visszanyerése), a jó fizikai kondíció, illetve a megfelelő testsúly és testalkat elérése.

Persze az okosan végzett fittségi edzéseknek rengeteg pozitív mentális hatása is van (kellemes közérzet, elégedettség, önbizalom), de azért a fitness elsősorban a szép, egészséges és edzett testről szól. Az irányzathoz sorolhatjuk azokat a kiegészítő eszközöket is, amelyek e célok elérését segítik (táplálkozás, masszázs, testplasztika stb.). A fitness fejlődésének egy sajátos irányaként, az 1980-as években megjelent a fitness, mint versenysport, amelynek számos versenyrendszere, versenyfajtája alakult ki az utóbbi évtizedekben.

A szabadidős fitness óriási üzletté, hatalmas iparággá fejlődött. Az újabb és újabb gépcsodák forgalmazói azt hirdetik, hogy az eszközeik minden eddiginél hatékonyabbak, sőt némelyik már helyettünk végzi az izommunkát. Ezek a tendenciák remekül kiszolgálják azt az – egyébként természetes – emberi vágyat, hogy a lehető legkisebb energiával legtöbb eredményt érjük el. Valószínűsíthető azonban, hogy ezek az eszközök nem jelentenek annyi előnyt a felhasználóiknak, mint amennyi jövedelmet hoznak gyártóiknak.

Ha egészséges és fitt testre vágysz, akkor inkább a profi fitness szakemberek edzéseit válaszd, vagy a tanácsaikat követve edzd saját magad!

Mi a wellness?

A wellnesst az állandó pörgés, a túl sok stressz, a növekvő teljesítménykényszer, a túlfeszítettség, a kiégés előli menekülés hívta életre. A fitnesshez viszonyított legnagyobb különbség, hogy a wellness a testet nem edzi, hanem kényezteti. A wellness irányzat kifejezett törekvése a test és a „lélek” jólléte, amely eltérő módszerek használatát igényli.

A wellness kezdetben egy új, egészségorientált gondolkodásmódnak indult. A wellness nagy amerikai teoretikusai (Halbert L. Dunn, John W. Travis, Donald B. Ardell) egy korszerű preventív életstílust értettek a fogalom alatt. Később a wellness jelentése Európában az öröm, az élmény dimenziójával gazdagodott. Így talált rá az 1980-90-es évek fordulóján a turizmus Spa iparága, amely életre keltette az új egészségfilozófiát különböző turisztikai szolgáltatások formájában.

A wellness egy egészségturisztikai trenddé vált, amely bizonyos szolgáltatásokra specializálódott szállodák részlegeit, és azok szolgáltatásait jelenti. Lényege az egészség és az élmény összekapcsolása, az egészséges élvezetek keresése.

Az emberek általában a wellness hétvégéket kellemes semmittevéssel, fürdőzéssel, szaunázással, finom ételekkel, esetleg masszázzsal töltik. Lelassulni, kilazulni szeretnének a nagyvárosi pörgő életből.

A wellness égisze alatt a szépségipar is megerősítette pozícióit a turizmusban. Sokaknak a feltöltődés szépülést is jelent. Ők azok a vendégek, akik pihentető napjaikat kozmetikai kezelések bűvkörében töltik el, és azzal az elégedettséggel távoznak, hogy sokat tettek önmagukért.

Az irányzaton belül új, dinamikusan fejlődő területként jelent meg a medical wellness. A medical wellness szolgáltatásai közé tartoznak többek között a különböző diagnosztikai eljárások, anti-ageing programok, alvászavarok kezelése, kardiológiai rehabilitáció, allergia-kezelések, súlykontroll-programok, fizio- és balneoterápiák, méregtelenítés.

Amikor a fitness kezdett veszíteni marketingértékéből, az edzőtermekben is megjelent a wellness. A wellness az edzőtermek világában túl sok újdonságot nem tudott felmutatni az ergonomikusabb gépek, és a lassúbb tempójú, keleti mozgáselemeket integráló (body and mind) óratípusokon kívül.

Mi a wholeness?

A csúcsra járatott anyagiasság, a gépies világ, a természetes környezet pusztulása, a szélsőséges társadalmi megosztottság és elidegenedés létrehozta az igényt a másként gondolkodásra. A monoton, nagyvárosi, fogyasztói életforma mellett új, alternatív életmódelemek jelennek meg egyre többek életében. Spirituális útkeresések, környezettudatosság, komplementer gyógymódok, erőszakmentesség és együttműködés iránti igény stb. mind-mind erősödő társadalmi jelenségek.

A digitális, túlspecializált, hightech világ mellett éledezik egy másik kultúra, amely az ember saját erőforrásainak fejlesztését, az emberekkel és a természettel való harmonikus kapcsolatot tartja kiemelkedően fontosnak. Ebben a kultúrában a minőségi életet a testi, mentális és spirituális jóllét jelenti, amely nem választható el a társas és a természeti környezet jóllététől sem. Ezek az igények fejeződnek ki a wholeness életmódirányzatban.

A wholeness az élet teljességét keresi, az értékek és az életszektorok kiegyenlítésére törekszik, a helyes arányok megtalálását tartja fontosnak.

A wholeness felismeri, hogy szükség van egészséges és edzett testre (fitness), stresszoldásra, lazításra (wellness), de ennél több kell a teljesebb jólléthez. Az ember spirituális, társadalmi és természeti lény is, így ezek a területek is figyelmet igényelnek, gondozásra szorulnak.

A fitness egy erősen testközpontú egészségtudatosságot képvisel. A wellness az időszakos, de intenzív lazítást, feltöltődést középpontba állító életmód-stratégia. A wholeness egy folyamatos, kifinomult érzékenységgel kísért, önfejlesztési út, amely egyforma fontosságot tulajdonít a testnek, az elmének, a léleknek, a kapcsolatoknak és a környezetnek.

A wholeness egy lehetőség, hogy a nagyvilág töredezettségét saját világunkban harmonikus egységévé formáljuk. Hogyan csináljuk? Hogyan alakítsuk át az életmódunkat apránként, egy teljesebb jóllét reményében? Ez a wholeness blog témája, erről fogok részletesen írni a következő hetekben, hónapokban.

Egyedi tanácsadás

Ha szükséged van az életmódváltáshoz szakmai támogatásra, örömmel segítek, várlak szeretettel!

WHOLENESS HÍRLEVÉL

Ha szeretnél értesítést kapni az új cikkek megjelenéséről, kérlek iratkozz fel a hírlevelemre! Szeretettel várlak az olvasók és az életmódváltók táborában!

Futni, egy életen át

Futni, egy életen át

Futni, egy életen át

Mi is a futás? A világ legtermészetesebb és legegyszerűbb mozgása. Játék, kínlódás, gyönyör, életforma, divat, segítség a bajban, kihívás és önigazolás. Lényege az öröm, amit az ember ki tud hozni belőle.

Futni játékból és muszájból

Egy kétéves kisgyermek már fut. Így közlekedik. Nem mintha sietne, csak így mókásabb. A futás önmagában véve játék számára. Az ovisok már összemérik erejüket, fogócskáznak. Aztán ahogy múlik az idő, az iskola a maga szabályozottságával a futás spontaneitását is mederbe tereli. A mozgásigény még nem vész el, csak átalakul. A kisiskolás már akkor, úgy és annyit szalad, amennyit engedélyeznek számára. Itt már elkezdődik valami.

Szinte észrevétlenül jut a serdülő abba az állapotba, hogy utál futni. A lányok arcára kiül a mélységes megbántottság, ha a testnevelőjük néhány kör kocogásra próbálja őket rávenni. De a fiúk lelkesedését is csak a labda bevetése képes életre kelteni. Aztán ez így megy tovább. Úgy lépünk át a felnőtt kor küszöbén, hogy már csírájában sincsenek kellemes emlékeink a hajdani természetes jó viszonyról.

Futni sok mindenért

Vannak, akik a legkülönbözőbb indítatásból ugyan, de ismét rátalálnak a futásra. Hogy mikor és miért, az nagyon egyéni. Szeretem nézni a futókat.  Kedvencem egy meghatározhatatlan korú férfi, aki a séta és a kocogás sajátos keverékét adja elő. Hétről hétre, naponta rója a kilométereket. Egyszer csak azt veszem észre, hogy a fejét kevésbé tartja ferdén, a lábai gördülékenyebben engedelmeskednek a parancsnak. Számára a futás az agyvérzést és a bénultságot követő életigenlést, az utolsó esélyt jelenti.

Vagy itt van például egy 80 kg körüli, túlsúlyos nő. Nehezen bírja, kevés a levegője. Sétál, aztán megint rászánja magát. Nem szégyelli. Elszánt. Az arcán ott a meggyőződés, hogy ő le fog fogyni. A tarka képhez hozzátartozik egy 65 év körüli napbarnított, szálkás izomzatú úr is. Alig néhány fok van. Baseballsapkában és rövidnadrágban fut.  Nem is akárhogyan. Mindkét kezében kisebb kézisúlyzó, de ez nem zavarja abban, hogy a részidejét rendszeresen ellenőrizze. Számára a futás adja a bizonyosságot, hogy nem öregszik. Élvezi, hogy fittebb, mint valaha.

A kora esti edzések alkalmával szoktam találkozni egy kedves családdal. Az apa két, kb. 8-12 év közötti gyermekével fut. Ritka jó dolog, amit csinálnak. Abban a korban, mikor a legtöbb gyereknél a mozgás lassan megszűnik örömforrássá válni, náluk éppen az ellenkezője történik. Szokássá rögzül. A közös sportolás semmi mással nem pótolható élményével együtt. A futás, mint bármely más pozitív érzelmeket kiváltó tevékenység, a rendszeresség által szükségletté válik. A gyerekek még nem sejtik, hogy milyen nagy ajándékot kapnak.

Aztán van olyan is, aki számára a futás egyfajta különös menedék. Elszalad az idegőrlő családi konfliktusok elől. Ez az óra csak az övé. Nem nyaggatja a gyerek, nem veszekszik az asszony, nem üvölt a férj. Ellazul és közben új energiával telítődik. Futás után sohasem látszik az élet olyan zavarosnak és kegyetlennek.

Futni jó

Az egyik leggyakrabban hangoztatott ellenérv, hogy a futás unalmas. A rendszeresen futók tudják, hogy ez inkább a lélek csendje és békéje. Az egész napi rohanás, stressz és információáradat közepette szinte megváltás. Az hisszük, hogy semmi sincs, és közben a legtöbb történik. Az alváson kívül egy új lehetőség, hogy fejben megpihenjünk. Persze ez sem általános szabály. Olykor éppen futás közben születnek a legjobb gondolatok.

A futással még azért is baj szokott lenni, mert fárasztó. Van is benne valami, de azért egy jó edzéstervvel egész kellemesen megoldható, sőt előbb-utóbb élvezhető. A gond általában abból adódik, hogy mindig sokkal gyorsabban szeretnénk futni, mint amennyire a szervezetünk pillanatnyilag hitelesítve van. Kezdetben fussunk a „jól esik tartomány” körüli beszélgetős tempóban. Majd fokozatosan emeljük az adagot, és csak néhány hónap múlva növeljük az intenzitást.

Futni egészséges

Különösen hasznos a futás abban az esetben, ha a fogyni szeretnénk.  A „zsírégetéshez” minimálisan 30 perc folyamatos állóképességi munkavégzés szükséges. Ekkor indulnak el a szívünknek oly kedves, és mellesleg rendkívül hasznos változások. Minél tovább tudjuk folytatni a terhelést, annál nagyobb lesz a hatás. Közben lejátszódnak azok az élettani folyamatok is, amelyek a szív- és a keringési rendszer karbantartásához szükségesek. Ismerve a rémes halálozási statisztikákat – minden második haláleset szív és keringési rendellenesség következménye – nem hanyagolhatjuk el ezt a kedvező „mellékhatást” sem.

Ha szeretnéd, futni fogsz

A harmadik leggyakoribb érv, hogy miért ne fussunk az, hogy nincs hol és mikor. Erre is vannak bevált javaslatok, de azért ezt a kérdést mindenkinek magának kell tisztáznia. Egy biztos: amíg a kifogások és nem a megoldások jutnak az eszünkbe, még nem akarunk igazán futni. Legfeljebb csak felmerül: mi lenne, ha én is…? Nem baj. Nem kell erőltetni. Ha majd igazán szükségét érezzük, könnyebben találunk helyet a futás számára a napi teendők között.

Futni boldogság

Aztán jó néhányan vagyunk, akikkel megesik a csoda, és a futás szenvedéllyé válik. Amikor futás közben letüdőzzük a friss tavaszi levegőt, a természet újjászületését érezzük a sejtjeinkben. A futás ilyenkor a szebbik arcát mutatja. Szinte szárnyalunk, lábujjunkkal alig érintjük a talajt.

Nyáron sétálhatunk a tengerparti homokban, vagy a hűs erdei lombok alatt, de futva minden varázslatosabb. Az érzékszervek tisztábban éreznek, az élmény ütősebb. Még egy szomorú, esős októberi nap, vagy egy kemény, hideg téli vasárnap is tud valamit adni a futó számára. Ilyenkor megmagyarázhatatlan fanatizmus szállja meg az embert. Különleges örömet talál abban, hogy míg mások a meleg szobában ücsörögve tévét néznek, chipszet rágcsálnak, addig ő viaskodik az időjárással és önmagával. „Arcára sósan és habosan rátelepszik a fáradtság”. Nagyon szereti magát ilyenkor.

Futni erőpróba és közösségi élmény

Persze az ember nem állhat meg a jó közérzet adta örömöknél. Társakra vágyik. Teljesíteni akar. Ettől válnak egyre népszerűbbé a futóklubok és az utcai futóversenyek. A maratoni táv teljesítése eufórikus élmény. Verseny közben az amatőr futó is úgy érzi, hogy itt minden érte van. Hogy sikerüljön.  A járókelők biztatják, tapsolnak, az 5 km-enkénti állomásokon frissítőt nyújtanak felé. A célban családtagjai izgulva várják, a műsorvezető pedig a nevén szólítja. Üdvözli a maratonisták táborában. Ekkor az ember átérzi az erőfeszítés szépségét, és azt gondolja, hogy megérte. Megcsinálta.

Vannak olyan futók, akik már év elején megtervezik a versenynaptárjukat, esetleg üdüléssel egybekötve választják ki, hogy hol szeretnék teljesíteni a távot.  Ma már az összes jelentős világvárosban rendeznek versenyeket, példátlan népszerűséggel. Egy londoni maratonit például csak szerencsével lehet elcsípni, a futófesztivál közel ötvenezres táborába sorsolják a részvevőket.

Szóval mi is a futás? A világ legtermészetesebb és legegyszerűbb mozgása. Játék, kínlódás, gyönyör, életforma, divat, segítség a bajban, kihívás és önigazolás. Lényege az öröm, amit az ember ki tud hozni belőle. Érdemes hozzá visszatalálni…

Egyedi tanácsadás

Ha szükséged van az életmódváltáshoz szakmai támogatásra, örömmel segítek, várlak szeretettel!

WHOLENESS HÍRLEVÉL

Ha szeretnél értesítést kapni az új cikkek megjelenéséről, kérlek iratkozz fel a hírlevelemre! Szeretettel várlak az olvasók és az életmódváltók táborában!